the username or password is incorrect

Discuss the Scalix Server software

Moderators: ScalixSupport, admin

packets
Posts: 48
Joined: Mon Nov 16, 2009 4:56 am

the username or password is incorrect

Postby packets » Tue Nov 23, 2010 10:10 am

I've migrated some users in another server. However, after I have restored the emails, user can no longer login to the webmail. When I check scalix-swa.log, I found the ff

2010-11-23 22:21:35,369 ERROR [MailFolderTree.get:122] MIME:Problem getting MailFolder
com.oddpost.soap.SoapFault: faultCode: SOAP-ENV:SERVER.FolderNotFoundException; faultString: can't open folder [#Scalix/Oddpost]

; detailName: FolderNotFoundException; detailMessage: can't open folder [#Scalix/Oddpost]

; detailDebugInfo: javax.mail.FolderNotFoundException: #Scalix/Oddpost not found
at com.sun.mail.imap.IMAPFolder.checkExists(IMAPFolder.java:354)
at com.sun.mail.imap.IMAPFolder.open(IMAPFolder.java:941)
at com.scalix.swa.service.MailServices.selectFolder(MailServices.java:339)
at com.oddpost.server.mail.MailFolder.<init>(MailFolder.java:78)
at com.oddpost.server.mail.MailFolderTree.get(MailFolderTree.java:119)
at com.oddpost.server.objects.UserInfo.load(UserInfo.java:113)
at com.oddpost.server.partner.Authenticate.init2(Authenticate.java:318)
at com.oddpost.server.partner.Authenticate.init(Authenticate.java:270)
at com.oddpost.server.partner.PartnerImplementations.createAuthenticate(PartnerImplementations.java:213)
at com.oddpost.server.SoapAuth.isAuthenticated(SoapAuth.java:178)
at com.oddpost.server.HttpRequestHandler.handleRequest(HttpRequestHandler.java:196)
at com.oddpost.server.SoapServlet.doPost(SoapServlet.java:44)
at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:647)
at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:729)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:269)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:188)
at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:70)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:215)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:188)
at com.oddpost.server.filter.HttpConfFilter.doFilter(HttpConfFilter.java:181)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:215)
... skipping the last 18 lines as irrelevant...
; isHeaderFault: false; faultActor: null
at com.oddpost.server.mail.MailFolder.<init>(MailFolder.java:80)
at com.oddpost.server.mail.MailFolderTree.get(MailFolderTree.java:119)
at com.oddpost.server.objects.UserInfo.load(UserInfo.java:113)
at com.oddpost.server.partner.Authenticate.init2(Authenticate.java:318)
at com.oddpost.server.partner.Authenticate.init(Authenticate.java:270)
at com.oddpost.server.partner.PartnerImplementations.createAuthenticate(PartnerImplementations.java:213)
at com.oddpost.server.SoapAuth.isAuthenticated(SoapAuth.java:178)
at com.oddpost.server.HttpRequestHandler.handleRequest(HttpRequestHandler.java:196)
at com.oddpost.server.SoapServlet.doPost(SoapServlet.java:44)
at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:647)
at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:729)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:269)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:188)
at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:70)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:215)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:188)
at com.oddpost.server.filter.HttpConfFilter.doFilter(HttpConfFilter.java:181)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:215)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:188)
at org.springframework.web.filter.AbstractRequestLoggingFilter.doFilterInternal(AbstractRequestLoggingFilter.java:133)
at org.springframework.web.filter.OncePerRequestFilter.doFilter(OncePerRequestFilter.java:75)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:215)
at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:188)
at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:213)
at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:172)
at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:127)
at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:117)
at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:108)
at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:174)
at org.apache.jk.server.JkCoyoteHandler.invoke(JkCoyoteHandler.java:200)
at org.apache.jk.common.HandlerRequest.invoke(HandlerRequest.java:291)
at org.apache.jk.common.ChannelSocket.invoke(ChannelSocket.java:775)
at org.apache.jk.common.ChannelSocket.processConnection(ChannelSocket.java:704)
at org.apache.jk.common.ChannelSocket$SocketConnection.runIt(ChannelSocket.java:897)
at org.apache.tomcat.util.threads.ThreadPool$ControlRunnable.run(ThreadPool.java:689)
at java.lang.Thread.run(Unknown Source)




Other users that I've imported can login successfully except for this user. Any hint?

PrisonMind
Posts: 308
Joined: Thu Jul 10, 2008 5:00 am
Location: Adua

Re: the username or password is incorrect

Postby PrisonMind » Wed Nov 24, 2010 4:24 am

Have you tried resetting the imap cahce for an affected user?

There is a script here.....http://www.scalix.com/wiki/index.php?ti ... minScripts

packets
Posts: 48
Joined: Mon Nov 16, 2009 4:56 am

Re: the username or password is incorrect

Postby packets » Wed Nov 24, 2010 8:03 am

@PrisonMind

Can you provide the correct link? The link was incomplete

PrisonMind
Posts: 308
Joined: Thu Jul 10, 2008 5:00 am
Location: Adua

Re: the username or password is incorrect

Postby PrisonMind » Wed Nov 24, 2010 10:34 am

http://www.scalix.com/wiki/index.php?title=HowTos/AdminScripts#reset_the_imap-cache_for_a_mailbox

packets
Posts: 48
Joined: Mon Nov 16, 2009 4:56 am

Re: the username or password is incorrect

Postby packets » Wed Nov 24, 2010 10:36 am

Thanks!


Return to “Scalix Server”



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests